Taras Bulba – Nikolaj Vasil’evič Gogol‘

kniha Taras Bulba - Nikolaj Vasil'evič Gogol'

Autor: Nikolaj Vasil'evič Gogol'
Vydavateľstvo: Eknizky.sk

Jazyk: CZ
Formát: PDF

OBSAH KNIHY:

Román „Taras Bulba“ od Nikolaja Vasiljeviče Gogola je vzrušujícím príbehom o odvahe, cti a nezlomnej vôli kozákov žijúcich na juhu Ruska v 17. storočí. Dej nás zavedie do života Tarasa Bulbu, starého kozáckeho vojvodu, a jeho dvoch synov, Ostapa a Andrija, ktorí sa vydávajú na cestu plnú nebezpečenstiev a dobrodružstiev. Po návrate z kyjevskej akadémie sú obaja synovia plní mladistvého elánu a túžby po boji a sláve, čo ich otec s hrdosťou podporuje.

Gogol maľuje obraz kozáckeho života plného slobody, bojov proti nepriateľom a hlbokej viery v pravoslávne hodnoty. Kniha je oslavou kozáckej odvahy, kamarátstva a tradícií, ktoré sú v ostrém kontraste s politickými a spoločenskými zmenami toho času. Taras Bulba a jeho synovia sú predstavení ako hrdinovia, ktorí sú pripravení obetovať všetko za svoju vlasť a vieru.

Príbeh sa zameriava nielen na vojenské taženia a boje, ale aj na osobné dilemy a vývoj postáv, najmä mladšieho syna Andrija, ktorého láska k poľskej šľachtickej dcére komplikuje jeho vzťah k otcovi a kozáckym tradíciám. Táto vnútorná rozpoltenosť pridáva románu hĺbku a ukazuje konflikty medzi láskou a povinnosťou, individuálnymi túžbami a kolektívnymi hodnotami.

Gogolov román je nielen historickým opisom, ale aj filozofickou úvahou o živote, smrti a nevyhnutných rozhodnutiach, ktoré musí každý urobiť. Príbeh Tarasa Bulbu a jeho synov tak zostáva nielen pamätníkom kozáckej odvahy, ale aj pripomienkou večného boja človeka za svoje presvedčenie a identitu.

KNIHA ONLINE:

Taras-Bulba-Gogol

Žáner: Historické rományZadarmo
Tagy: |

Back to Top